„Chceli by sme kúpiť stavebný pozemok“ – to je jedna z najčastejších požiadaviek klientov, ktorí chcú bývať v dome.
Čo to vlastne znamená, chcieť stavený pozemok? Ako zistím, že je naozaj stavebný?
Poďme si najprv ujasniť pojmy:
Stavebný pozemok
Možno budete prekvapení, ale 90% pozemkov v ponuke na predaj nie sú stavebné pozemky. Pozemok sa totiž stáva stavebným v momente vydania právoplatného stavebného povolenia. A teda, keď je vydané povolenie, musí už byť spracovaný projekt stavby. A to väčšina záujemcov o výstavbu vlastného domu asi až tak nechce – chce si predsa navrhnúť dom na svoj obraz a podľa svojich potrieb.
Ďalšia vec je, že pojem stavebný pozemok nepozná ani kataster nehnuteľností a tak budete darmo pátrať na liste vlastníctva po „stavebnom pozemku“. Takýto „druh“ tam zaručene nenájdete.
V obciach, ktoré majú spracované územné plány sa môžeme baviť o pozemku, ktorý je určený na výstavbu – toto je jasné práve z toho územného plánu obce.
Odkiaľ mám teda vedieť, že sa na pozemku bude dať stavať?
Jedinú zaručenú informáciu vám vie dať stavebný úrad v danej obci. Ideálne je, ak si dáte písomnú žiadosť o územno-plánovaciu informáciu. Uvediete číslo parcely, katastrálne územie a v stručnosti aj váš zámer.
Stavebný úrad je povinný písomne sa vyjadriť, či daná parcela je určená na výstavbu, resp. aké obmedzenia sa výstavby budú týkať, aké regulatívy musíte dodržať. Obzvlášť v malých obciach zvyknú úradníci podať informáciu len ústne, ak ale chcete mať istotu, že aj keď sa náhodou vymení starosta, tak bude platiť to, čo bolo povedané, chcite radšej všetko na papieri. „Co je psáno, to je dáno.. „
V tom horšom prípade vám stavebný úrad oznámi, že daná parcela nie je určená na výstavbu. Vtedy je namieste sa pýtať na dôvod. Možno len nie je zahrnutá v územnom pláne obce a možno by sa s tým ešte dalo niečo robiť.. Zmena územného plánu je ale pomerne zdĺhavá záležitosť a pripravte si veľa času a nervov. Dôvodov, prečo sa na parcele nedá stavať môže byť ale veľmi veľa, preto sa vždy treba pýtať na možnosti.
Ak chcete mať 1000% istotu, že pozemok, o ktorý mate záujem je v poriadku, okrem územno-plánovacej informácie je dobré si vyžiadať aj vyjadrenia od všetkých sietí. Čiže získať vyjadrenie z vodární, plynární, elektrární, telekomunikačných operátorov, polície, že cez danú parcelu neprechádzajú žiadne vedenia.
Každá obec by mala mať mapu, kde sú vedenia zakreslené, ale nie vždy sú tie mapy aktuálne a úplné. Aby sa vám nestalo, že cez váš pozemok ide stredom hlavný prívod plynu a vy na ňom budete môcť akurát tak pestovať zeleninu a chovať kozy a nie stavať dom..
Tak hor sa do hľadania toho „vášho“ pozemku napríklad v našej ponuke tu.
Alebo si nájdite niečo „hotové“ tu.
Ďalšie cenné rady a informácie na našom blogu.
Nenechajte si nič ujsť – pošlite nám váš email a my vám budeme posielať ďalšie rady, informácie a novinky.
Mgr. Peter Furdík
Obchodný riaditeľ Romantické chalupy Chcete reagovať? Napíšte nám: